Rocky Linux چیست؟

سرور مجازی
Rocky Linux چیست؟
تاریخ انتشار: 1 سال پیش تعداد بازدید: 612 دسته بندی: لینوکس

با توجه به اعلام ناخوشایند RedHat در مورد پایان پشتیبانی از CentOS و همچنین تمرکز RedHat بر CentOS Stream انتشار  توزیع Rocky Linux توانست تحولی در بین کاربران ایجاد کند و آنها را امیدوار کند که تصمیمی عجولانه برای تغییر توزیع سیستم عامل خود نگیرند. در این مقاله قصد داریم شما را با راکی لینوکس آشنا کنیم.


راکی لینوکس یک سیستم عامل enterprise متن‌باز  و جایگزین CentOS است  که به گونه‌ای طراحی شده است که 100٪ سازگار با باگ ( bug-for-bug ) با Red Hat Enterprise Linux باشد و در حال توسعه فشرده توسط جامعه است.

 

تاریخچه راکی لینوکس - Rocky Linux

با پایان عمر CentOS 8 در سال 2021 Redhat تصمیم گرفت که دیگر از CentOS محبوب در جوامع صنعتی، علمی و آزمایشگاهی پشتیبانی نکند. اگرچه RedHat توزیع CentOS Stream را به عنوان جایگزینی برای CentOS8 معرفی کرد، اما چون با توزیع باینری RHEL سازگار نیست،  باعث ایجاد بحثی بین توسعه دهندگان توزیع لینوکس و تیم های متن‌باز برای حل این مشکل شد و نگرانی‌هایی را برای کاربران، کسب و کارها و مشاغل مبتنی بر CentOS ایجاد کرد که از طریق بسته های Enterprise در حال توسعه هستند زیرا ثبات CentOS در خطر بود. بر اساس این تغییرات می توان نتیجه گرفت که CentOS به زودی از بازی حذف خواهد شد. به همین دلیل، بسیاری از کاربران قصد مهاجرت به CentOS Stream یا انتخاب توزیع های دیگر را دارند.
CentOS Stream در سال 2021 منتشر شد و به عنوان محل آزمایشی برای نوآوری و خلاقیت ایجاد شد تا در آینده به عنوان یک توزیع تجاری مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، به روز رسانی‌های متعدد آن باعث نگرانی در مورد سطح امنیتی شد و نتوانست کاربران CentOs را به طور کامل راضی کند.
در این شرایط، گرگوری کورتزر، بنیانگذار CentOS، اعلام کرد که قصد دارد جایگزینی برای CentOS که مبتنی بر RHEL است و توسط یک انجمن پشتیبانی و توسعه می‌یابد منتشر کند و آن را با نام Rocky Linux معرفی کرد. در نتیجه، راکی لینوکس چند ماه پس از آلما لینوکس در سال 2021 منتشر شد و اولین نسخه در تاریخ 21 ژوئن 2021 در نسخه 8.4 منتشر شد. راکی لینوکس با ارائه نسخه های جدید برای رسیدن به اهداف خود در راستای پیشرفت تلاش می‌کند.
Gregory Kurtze در حال تلاش برای توسعه راکی لینوکس مشابه RHEL است. هدف آن جذب کاربران فعلی CentOS و برداشتن گامی استوار و شروع خوب با حمایت از این توزیع با کمک حامیان مالی و متخصصان قوی است.

راکی لینوکس - Rocky Linux چیست؟

راکی لینوکس یک توزیع‌ لینوکس رایگان و متن‌باز و یک سیستم‌عامل enterprise با جامعه مبتنی بر RHEL است. این توزیع خود را به عنوان یک جایگزین غیر رسمی برای CentOS و یک توزیع سازگار با RHEL معرفی می کند که Rocky Enterprise Software Foundation مسئولیت راکی لینوکس را بر عهده دارد. این توزیع با قابلیت HPC برای سرورها و برنامه های دسکتاپ و با ویژگی‌هایی مانند پایداری انتخاب مناسبی است. مسئول اهداف مختلف کسب و کار و کاربران است.

مزایا و معایب راکی لینوکس - Rocky Linux

هنگام خرید VPS لینوکس، کاربران در انتخاب بهترین توزیع لینوکس دچار سردرگمی می شوند. برای اینکه این شرایط مبهم را تجربه نکنید، بهتر است نیازها و اهداف خود را بررسی کنید و سپس هر توزیع را بر اساس ویژگی ها و مزایای توزیع مورد نظر ارزیابی کنید.
اگرچه مدت زیادی از انتشار راکی لینوکس نگذشته بود. ارزیابی مزایا و معایب آن آسان نیست، در مدت کوتاهی که منتشر شده است می‌توان از تجربیات کاربرانی که از آن استفاده کرده‌اند و تحلیل کارشناسان نتیجه گرفت. با این حال، برای دستیابی به یک نتیجه قابل اعتماد به زمان بیشتری نیاز داریم. راکی لینوکس با امکاناتی که دارد می تواند به جایگاه خوبی برسد. بیایید نگاهی دقیق تر به راکی لینوکس و مزایا و معایب آن بیندازیم.

 

  • مزایای Rocky Linux

  1. سازگاری

سازگاری راکی لینوکس با Red Hat Enterprise باینری آن را کارآمدتر می کند و به بسیاری از کاربران در مورد عملکرد این توزیع اطمینان می دهد. راکی لینوکس همچنین مشکلات مربوط به ایمیج‌های Container و پیشنهادات مبتنی بر ابر را برطرف کرده است.

  1. متن‌باز

متن‌باز بودن راکی لینوکس یکی از ویژگی‌های بارز این توزیع است که منجر به تشکیل یک جامعه پشتیبانی بزرگ و متحد برای آن شده است. بدون وقفه و بدون هیچ مانعی می تواند با ارائه به روز رسانی های مختلف پاسخگوی نیاز کاربران باشد و سطح کاملی از امنیت را فراهم کند تا کاربران را به آینده روشن راکی لینوکس به عنوان جایگزینی مطلوب برای توزیع های قبلی امیدوار کند.

  1. ثبات

راکی لینوکس برای جایگزینی CentOS ایجاد شده است، بنابراین باید مزیت اصلی CentOS که پایداری آن بود را به عنوان ویژگی مهم خود ارائه دهد و در این زمینه بدون ضعف و نقص عمل کند تا اعتماد کاربران را جلب کند. در نتیجه، علیرغم سیستم هایی با به روز رسانی های جدید و ناپایدار، راکی لینوکس بر روی ثبات سیستم خود تمرکز می کند.

  1. حمایت کردن

قبل از انتشار راکی لینوکس ، گرگوری کورتزر نیازهای کاربران CentOs و ویژگی های کارآمد CentOS را که برای کاربران آن مهم بود می دانست، بنابراین تصمیم گرفت یک انجمن پشتیبانی بزرگ و قدرتمند تشکیل دهد تا کاربران بتوانند این توزیع را برای فعالیت های خود انتخاب کنند هر نگرانی

  • معایب Rocky Linux

توضیح معایب راکی لینوکس شما را بیشتر با این توزیع لینوکس آشنا می کند.

  1. به روز رسانی

بدون شک راکی لینوکس به پایداری آن توجه زیادی می کند، اما انتشار آخرین نسخه برنامه‌های آن زمان‌بر است، بنابراین چرخه به روز رسانی در مقایسه با جریان CentOS کند است. این می تواند برای کاربرانی که به ثبات اهمیت می‌دهند، یک امتیاز باشد، اما برای توسعه دهندگان یک نقطه ضعف است. آنها ممکن است توزیعی با به روز رسانی های مکرر را ترجیح دهند.

  1. آینده ای نامعلوم

راکی لینوکس در حال برنامه ریزی است و مراحل اولیه زندگی خود را طی می کند. با وجود اینکه حامیان قوی از شرکت های بزرگ دارد، نگرانی هایی در مورد سقوط آن در آینده وجود دارد. راکی لینوکس برای توسعه و ارائه به‌روزرسانی‌های منظم به بودجه کافی و حامیان متعهد نیاز دارد.

کاربرد راکی لینوکس -  Rocky Linux چیست؟

Rocky Linux برای مشاغل خصوصی و کاربرانی که به دنبال جایگزینی مناسب برای CentOS هستند، که خواهان ویژگی‌های مشابهی هستند که قابلیت‌های CentOS را تکمیل می‌کنند، طراحی شده است. در واقع، آنها به دنبال یک کاربر پسند هستند. توزیع قابل اعتماد، پایدار و رایگان که می تواند مطابق با نیازهای اساسی سازمان های بزرگ و برای انجام عملیات رایانش ابری عملکرد خوبی داشته باشد، شباهت راکی لینوکس به RHEL به دلیل داشتن جایگزینی رایگان و سازگار باینری، توجه شرکت ها و مشاغل را به خود جلب می کند.

از آنجایی که راکی لینوکس خود را به عنوان جایگزینی برای CentOS8 معرفی می کند، از هر نظر عملکرد و قابلیت های مشابهی دارد و حتی سعی در گسترش این قابلیت ها دارد. راکی لینوکس عملکرد خوبی در زمینه های مختلف دارد. مهمترین کاربرد آن به عنوان یک وب سرور است که با اکثر کنترل پنل ها سازگار است و از منابع Redhat Enterprise Server (گذشته و حال) استفاده می کند. همچنین برای مشاغل متوسط توصیه می شود. 
راکی لینوکس به عنوان یک سیستم توسعه می تواند نیازهای توسعه دهندگان را برآورده کند. در این توزیع بسته های توسعه به راحتی در دسترس است و شخص ثالث می تواند بدون هیچ مشکلی شرکت کند.

این توزیع به دلیل دانلود رایگان نسخه های مختلف آن و سهولت نصب سیستم عامل راکی لینوکس به کاربران مبتدی نیز توصیه می شود. همچنین اگر ثبات یک عامل ضروری برای شما است و علاقه ای به به روز رسانی های مکرر ندارید، این توزیع ممکن است برای شما مناسب باشد.


نکات مهم پس از مهاجرت به راکی لینوکس -  Rocky Linux

توجه به نکات زیر برای مهاجرت به لینوکس راکی برای شما بهتر است.
     هنگام تغییر سیستم عامل، حتما بسته های سیستم عامل قبلی را سفارشی کنید. زیرا هنگام تعویض و نصب یک سیستم عامل جدید; اسکریپت راکی لینوکس با همگام سازی. صرف نظر از نسخه مخزن، که ممکن است جدیدتر یا قدیمی تر از نسخه نصب باشد. هر بسته را با نسخه موجود در مخزن سیستم عامل خود (راکی لینوکس) جایگزین می کند.
     توجه داشته باشید که به دلیل مشکلات رایج در توزیع‌های جدید، SecureBoot ممکن است در زیرساخت راکی لینوکس در دسترس نباشد. در حالی که CentOS و RHEL از SecureBoot پشتیبانی می کنند، قبل از نصب راکی لینوکس اطمینان حاصل کنید که زیرساخت به SecureBoot متکی است.
     به خاطر داشته باشید که علیرغم دسترسی به ISO ها و بسته های aarch64 (ARM64)، راکی لینوکس در حال حاضر از معماری اصلی x86_64 پشتیبانی می کند. در آینده، پشتیبانی از ppc64le نیز در برنامه ریزی برای این توزیع وجود خواهد داشت.

مقایسه Rocky Linux با  Alma linux

هر دو توزیع پس از توقف 8centOS برای جایگزینی آن و پر کردن خلاء CentOS8 منتشر شدند و مشابه RHEL توسعه یافتند. هر دو توزیع دارای ویژگی های نسبتا مشابهی هستند و به عنوان نسخه کامل RHEL منتشر شده اند و تنها تفاوت بین آنها تاخیر انتشار، پاسخگویی به گزارش های باگ، ارتباطات و شفافیت سرنخ های پروژه است.


مقایسه  Rocky Linux با CentOS

دلیل حضور و وجود راکی لینوکس پرکردن فضای خالی CentOS8 و ارائه جایگزینی مناسب برای آن است. راکی لینوکس در ارائه خطاهای به‌روزرسانی با centOS متفاوت است، بنابراین می‌توانید از ابرداده‌های اطلاعات به‌روزرسانی برای مدیریت بسته‌های مبتنی بر امنیت استفاده کنید تا بتوانید به‌روزرسانی‌های امنیتی را نصب کنید یا آسیب‌پذیری‌های وصله‌شده را جستجو کنید، اما این مزیت در CentOS امکان‌پذیر نبود. قبل از CentOS7، اطلاعیه های بسته از طریق لیست پستی در دسترس کاربران بود.


مقایسه Rocky Linux  با Arch Linux

هر دو متن‌باز و توزیع رایگان لینوکس هستند که توسط جامعه پشتیبانی می شوند، با تفاوت در طراحی راکی لینوکس، مدیران HPC، مهندسین نرم افزار لینوکس و C-Suite Executive در نظر گرفته می شوند، در حالی که آرچ لینوکس کاربر محور است. برای توسعه دهندگانی که به دنبال آخرین نسخه های پایدار برای اکثر نرم افزارها هستند، آنها طراحی شده اند. راکی لینوکس علاوه بر اینکه یک سیستم عامل است، به عنوان یک سرور کاربردی نیز استفاده می شود، در حالی که آرچ لینوکس فقط یک سیستم عامل است.


نتیجه

راکی لینوکس یک توزیع لینوکس متن‌باز جدید است که با هدف جایگزینی CentOS8 ارائه شده است. این یک سیستم عامل شرکت اجتماعی است که توسط یک جامعه رو به رشد پشتیبانی می شود. این پروژه به عنوان پروژه بازسازی شده RHEL شناخته می شود و بر اساس کد منبع RHEL است. به همین دلیل است که به خوبی یک سرور عمل می کند. راکی لینوکس همچنین با چرخه حیات RHEL سازگار خواهد بود. بنابراین، حداقل تا سال 2029 به کار خود ادامه خواهد داد و آینده راکی لینوکس به طرز شگفت انگیزی روشن است.
 


اشتراک گذاری مقاله :

نظرتون برامون مهمه شما اولین نظر رو بنویسید