آموزش استفاده از Top، Netstat، Duو دیگر ابزارهای نظارت بر منابع سرور
آموزش استفاده از Top، Netstat، Duو دیگر ابزارهای نظارت بر منابع سرور
تاریخ انتشار: 2 هفته پیش - تعداد بازدید: 49

هر سیستم کامپیوتری از مدیریت و نظارت مناسب سود می‌برد. نظارت بر نحوه کارکرد سرور هم کمک می‌کند تا مشکلات را تشخیص داده و به سرعت آنها را حل کنید. ابزارهای خط فرمان زیادی برای این منظور وجود دارند که در این مقاله شما را با برخی از مفیدترین دستورات لینوکس برای مدیریت منابع سرور آشنا خواهیم کرد.
 

چگونه امنیت ویندوز سرور را افزایش دهیم؟
چگونه امنیت ویندوز سرور را افزایش دهیم؟
تاریخ انتشار: 2 هفته پیش - تعداد بازدید: 81

همیشه موضوع امنیت سرور مطرح بوده و خواهد بود. در این مقاله برخی  قوانین اساسی برای افزایش امنیت سرور ویندوز را بررسی می‌کنیم که می‌تواند برای کاربران سیستم عامل Window Server که با سرور مجازی ویندوز کار می‌کنند مفید باشد.

تفاوت IPV4 و IPV6 چیست؟
تفاوت IPV4 و IPV6 چیست؟
تاریخ انتشار: 3 هفته پیش - تعداد بازدید: 76

امروزه کامپیوترها و دستگاه‌ها می‌توانند از طریق اینترنت به کمک IP ارتباط برقرار کنند. در حال حاضر IPv4 و IPv6 دو نسخه IP محبوب هستندکه  هر دو برای لیبل زدن دستگاه‌های متصل به شبکه استفاده می‌شوند، اما از جنبه‌های مختلفی متفاوت هستند. در این مقاله، با تفاوت های بین IPv4 و IPv6 و آینده آنها  آشنا خواهید شد.
 

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی
تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی
تاریخ انتشار: 3 هفته پیش - تعداد بازدید: 66

در دنیای امروز گزینه‌های زیادی برای میزبانی وب در دسترس است. محبوبترین و پر کاربردترین آنها هاست اشتراکی، سرور مجازی و سرور اختصاصی است.هاست اشتراکی معمولا برای میزبانی سایت‌های ساده و کسب و کارهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در این مقاله سعی می‌کنیم تفاوت‌های اصلی سرور مجازی و ابر سازمانی با سرور اختصاصی را بررسی کرده تا راهنمای مناسبی برای انتخاب بین این دو سرویس باشد.
 

مجازی سازی چیست و چه مزایایی دارد؟
مجازی سازی چیست و چه مزایایی دارد؟
تاریخ انتشار: 3 هفته پیش - تعداد بازدید: 68

مجازی سازی یک سرور اختصاصی را قادر می‌سازد تا به عنوان چندین کامپیوتر مجازی عمل کند. لایه های انتزاعی نرم افزار به طور موثر یک کامپیوتر را به چندین ماشین مجازی تقسیم می‌کنند. سپس توسعه دهندگان می توانند بسیاری از سیستم عامل‌های مستقل را بر روی همان سخت افزار اجرا کنند. با تبدیل یک سرور فیزیکی به چند ماشین مجازی، می‌توان از سخت‌افزار موجود، کاهش هزینه‌ها و بهبود کارایی در DevOps نهایت استفاده را برد.

چگونه صدا را روی Remote Desktop فعال کنیم؟
چگونه صدا را روی Remote Desktop فعال کنیم؟
تاریخ انتشار: 3 هفته پیش - تعداد بازدید: 99

پروتکل ریموت دسکتاپ که به اختصار RDP گفته می شود، برای اتصال به دسکتاپ سیستم ویندوز در مکانی دیگر و از راه دور استفاده می شود. امروزه بسیاری از افراد برای انجام امور روزمره خود از Remote Desktop استفاده می‌کنند. برخی از طریق آن پیگیر امور شهروندی خود هستند، برخی با استفاده از آن تجارت و ترید و فعلیت فریلنسری انجام می‌دهند و گروهی هم برای مصارف آموزشی و پژوهشی از آن بهره می‌برند.
بسیاری از کاربران پس از اتصال به سرور متوجه می‌شوند که تنظیمات پیش‌فرض ویندوز سرور، گزینه صدا را پشتیبانی نمی‌کند و ممکن است فکر کنند که گوش دادن به موسیقی یا پخش ویدیو با صدا در ریموت دسکتاپ غیرممکن است؛ در حالی که این طور نیست.

آموزش راه‌اندازی فایروال با UFW در دبیان و اوبونتو
آموزش راه‌اندازی فایروال با UFW در دبیان و اوبونتو
تاریخ انتشار: 3 ماه پیش - تعداد بازدید: 66

UFW یا Uncomplicated Firewall، یک رابط مدیریت فایروال ساده شده است که پیچیدگی فناوری های فیلترینگ بسته‌های سطح پایین مانند iptables و nftables را ندارد. اگر به دنبال شروع ایمن سازی شبکه خود هستید و مطمئن نیستید که از کدام ابزار استفاده کنید، UFW ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد.
در این آموزش  ملاحظه می‌کنید که چگونه یک فایروال با UFW در دبیان 11 راه اندازی کنید.
 

آموزش استفاده از ویرایشگر nano در لینوکس
آموزش استفاده از ویرایشگر nano در لینوکس
تاریخ انتشار: 4 ماه پیش - تعداد بازدید: 397

در این مقاله نحوه نصب و استفاده از ویرایشگر متن nano به عنوان ویرایشگر متن محبوب در سیستم عامل لینوکس را بررسی می‌کنیم. ویرایشگر نانو دارای ویژگی های قدرتمند بسیاری است و به کاربر امکان ویرایش و ایجاد فایل های مختلف را در کامپیوتر یا سرور می دهد. 
 

14 نکته برای افزایش امنیت سرور مجازی لینوکس
14 نکته برای افزایش امنیت سرور مجازی لینوکس
تاریخ انتشار: 4 ماه پیش - تعداد بازدید: 386

افزایش امنیت سرور مجازی لینوکس کمک می کند از تهدیدات و حملات سایبری مختلف جلوگیری نمائیم. با در نظر گرفتن این موضوع در این مقاله بیشتر به امنیت لینوکس و نقاط ضعف رایج آن خواهیم پرداخت، همچنین 14 نکته امنیتی را برای جلوگیری از حملات سایبری به سرور مجازی معرفی می‌کنیم.