پاپت (Puppet) چیست و چه کاربردی دارد؟

سرور مجازی
پاپت (Puppet)  چیست و چه کاربردی دارد؟
تاریخ انتشار: 5 ماه پیش تعداد بازدید: 611 دسته بندی: لینوکس

پاپت (Puppet) یک ابزار مدیریت پیکربندی متن‌باز برای خودکارسازی و ساده سازی مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات است. هنگامی که Puppet در حال فعالیت است، یک سرور مرکزی تمام اطلاعات پیکربندی سرور را نگه می‌دارد. گاهی اوقات، سرورهای دیگر در کلاستر اطلاعات را با این سرور مرکزی همگام می‌کنند، جزئیات پیکربندی جدید را دانلود و آن را به صورت لوکال اعمال می‌نمایند.


این مطلب مروری مختصر از نحوه عملکرد Puppet و مزایای آن برای مدیریت سرور ارائه می‌دهد.


مدیریت پیکربندی (Configuration) چیست؟

مدیریت پیکربندی همه چیز در مورد حفظ سرورها و سیستم‌ها در وضعیت مطلوب است که امکان کنترل محیطی بیشتر را فراهم و ثبات را در چندین مکان (locations) و استقرار (deployment) تضمین می‌کند.مدیران می‌توانند به طور منظم محیط خود را از طریق مدیریت پیکربندی بررسی کرده و در صورت نیاز اقدامات اصلاحی را انجام دهند.
در محیط‌های سرور توزیع‌شده مدرن، پیکربندی‌ها اغلب به دلیل عوامل داخلی و خارجی تغییر می‌کنند، مانند تغییر در سیاست‌ها و رویه‌ها به دلیل به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری. به‌روزرسانی‌ها می‌توانند به اندازه باز کردن یک پورت در فایروال یا پیچیده‌تر باشند، مانند جابجایی سرورها در شبکه؛ به همین دلیل است که برای انجام وظایف مدیریت پیکربندی به یک ابزار مدیریت پیکربندی مانند Puppet نیاز دارید. این رویکرد متمرکز به مدیریت تمام جنبه‌های مدیریت پیکربندی سرور کمک می‌کند بدون اینکه نگران از دست دادن چیزی باشید.

پاپت(Puppet) چگونه کار می‌کند؟

راه‌اندازی معمولی Puppet دو موجودیت دارد: Puppet Master و Node

Puppet  با داشتن یک سرور اصلی مجموعه‌ای از اسکریپت‌ها یا manifests را اجرا می‌کند که بعد به هر گره مدیریت شده ارسال می‌شود. گره‌‎ها به طور مرتب با سرور اصلی چک می‌کنند تا به دنبال مانیفست‌های به روز شده باشند و بعد در صورت نیاز آنها را به صورت لوکال اجرا کنند که به کاربران اجازه می‌دهد تا تنظیمات پیکربندی را در چندین گره به طور همزمان با حداقل تلاش به روز کنند. علاوه بر این، Puppet  از پلتفرم‌ها و فناوری‌های مختلفی مانند لینوکس، ویندوز، داکر، AWS و Kubernetes پشتیبانی می‌کند.

پاپت چگونه کار می‌کند؟

پاپت چه کار می‌تواند انجام دهد؟

پاپت می‌تواند بسیاری از کارهای خسته کننده در مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات را خودکار کند. با  Puppet، مدیران می‌توانند به سرعت نرم‌افزار و سرویس‌ها را در چندین سرور مستقر و از ثبات در مدیریت پیکربندی سرور اطمینان حاصل کنند.

به طور کلی، پاپت برای برنامه ریزی وظایف، مانند وصله امنیتی یا نظارت بر فضای دیسک استفاده می‌شود. این اتوماسیون تلاش دستی برای به‌روزرسانی پیکربندی‌ها در چندین گره را کاهش داده و در عین حال اطمینان می‌دهد که همه گره‌ها به طور مداوم پیکربندی شده‌اند.
Puppet  یک ابزار عالی برای مدیران فناوری اطلاعات است و به دلیل توانایی آن در کمک به خودکارسازی وظایف مدیریت پیکربندی، محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کرده است.

سناریوی زیر را در نظر بگیرید.

زیرساخت فناوری اطلاعات شما متشکل از صدها سرور اوبونتو است که وظایف مختلفی را انجام می‌دهند.
حالا اگر می‌خواهید یک بسته جدید روی همه این سرورها نصب کنید، دو گزینه دارید: می‌توانید بسته را به صورت دستی بر روی هر سرور نصب کنید یا یک Puppet manifest  برای خودکار کردن کار بنویسید.

مزایا و معایب پاپت چیست؟

Puppet یکی از ابزارهای ضروری در DevOps است به دلیل مزایایی که برای اتوماسیون پردازش به ارمغان می‌آورد. با این حال، Puppet دارای اشکالاتی است که می‌تواند برخی از مهندسان را منصرف کند. به عنوان یک مهندس DevOps، قبل از استفاده از Puppet برای مدیریت محیط‌های خود، باید از این مزایا و معایب آن آگاه باشید.


مزایای استفاده از پاپت (Puppet)

  • اتوماسیون

Puppet می‌تواند کارهایی مانند نصب، پیکربندی و نگهداری اجزای نرم‌افزار را در زیرساخت فناوری اطلاعات خودکار کند. یک مورد استفاده خوب زمانی است که یک مهندس DevOps باید نصب بسته سیستم عامل را خودکار کند یا وظایف را در گره‌های ریموت به روز نماید. مهندس می‌تواند از Puppet برای صرفه جویی در زمان با به روز رسانی مانیفست در سرور اصلی استفاده کند. همه گره‌های شبکه،  مانیفست به روز شده را دریافت و به آپدیت را طبق دستورالعمل اعمال می‌کنند.

  • مقیاس پذیری

Puppet می‌تواند برای مدیریت شبکه‌های بزرگ کامپیوتر، سرورها و ماشین‌های مجازی با کمترین تلاش بزرگ شود. این یکی از مزایای مهمی است که مدیران سیستم را قادر می‌سازد تا به سرعت زیرساخت‌های خود را افزایش دهند و بدون از دست دادن چیزی، آن را بطور خودکار هماهنگ نگه دارند.

  • امنیت

پاپت می‌تواند به حفظ امنیت در سراسر زیرساخت کمک کند که به مدیران اجازه می‌دهد تا سیستمی از چک‌ها و بالانس‌ها را راه‌اندازی کنند تا در صورت ایجاد هرگونه تغییر غیرمجاز در شبکه یا شناسایی فعالیت‌های مشکوک به آنها هشدار دهد.
این تضمین می‌کند که فقط کاربران مجاز به فایل‌ها یا داده‌های پیکربندی حساس دسترسی دارند و یک لایه امنیتی اضافی را در کنار اقدامات موجود اضافه می‌کند.

معایب استفاده از پاپت (Puppet)

همانطور که در بالا ذکر شد، Puppet می‌تواند مقداری اصطکاک را در فرآیندهای موجود ایجاد کند، به خصوص زمانی که برای اولین بار معرفی می‌شود.

  • پیچیدگی

برای برخی از تیم‌های DevOps، پاپت می‌تواند ابزاری پیچیده برای یادگیری و استفاده باشد، به‌ویژه برای کسانی که تجربه محدودی دارند. اغلب، سازمان‌هایی که تازه کار پاپت را آغاز کرده‌اند، روی آموزش و گواهینامه‌های کارکنان خود سرمایه‌گذاری می‌کنند تا استفاده کارآمد را ارتقا دهند.

  • هزینه

استفاده از Puppet هزینه‌ای دارد، زیرا به سرورهای اختصاصی برای ارتباط master-agent و تیمی از مهندسان مجرب برای نگهداری سیستم نیاز دارد که می‌تواند برای مشاغل کوچکتر که اغلب منابعی برای صرفه جویی پیدا نمی‌کنند بسیار گران باشد.

  • مشکلات وابستگی

متاسفانه، یکی از اشکالات Puppet توانایی آن در ایجاد مشکلات وابستگی (Dependency Issues) در صورت از کار افتادن بخشی از مانیفست است. اگر یک ماژول یا اسکریپت واحد در یک مانیفست از کار بیفتد، می‌تواند باعث شود که کل سیستم ناپایدار شده یا پاسخگو نباشد که می‌تواند یک مشکل مهم برای مدیران سیستم باشد زیرا ممکن است برای شناسایی سریع منبع مشکل به کمک نیاز داشته باشند.

  • آسیب پذیری سرور پاپت

بر خلاف مزایای بسیاری که دارد، سرور پاپت می‌تواند در برابر خطرات امنیتی خاصی نیز آسیب پذیر باشد. به عنوان مثال، در صورت پچ (وصله) نشدن یا پیکربندی اشتباه، مهاجمان می‌توانند به داده‌های حساس دسترسی پیدا نموده یا کدهای مخرب را روی سیستم اجرا کنند. علاوه بر این، اگر مهاجمان راهی برای ورود به سیستم پیدا کنند، می‌توانند از سرور پاپت به عنوان نقطه ورود برای حملات بیشتر به گره‌ها استفاده نمایند.

چرا سازمان‌ها باید برای مدیریت عملیات، پاپت را در نظر بگیرند؟

Puppet یک ابزار زیرساخت به عنوان کد (IaC) است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا عملیات IT خود را خودکار کنند. با استفاده از زبان اعلانی برای تعریف وضعیت مطلوب زیرساخت کار می‌کند. این زبان اعلامی به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود را مدون کرده و آن را به شیوه‌ای خودکار و سازگار حفظ کنند.
Puppet همچنین می‌تواند سیستم‌های جدید را مستقر ، پیکربندی‌ها را مدیریت و برنامه‌ها را در کل زیرساخت فناوری اطلاعات مستقر کند. علاوه بر این، می‌تواند به سازمان‌ها در انجام وظایفی مانند گزارش انطباق، مسیرهای حسابرسی و بررسی سلامت سیستم کمک کند.

در نهایت هدف Puppet بهبود کارایی، کاهش وظایف دستی و افزایش امنیت در محیط IT است.

vps یک ماشین مجازی کامل است که می‌توانید منابع سخت افزاری آن را به دلخواه انتخاب کنید.
خرید vps در پنج موقعیت جغرافیایی ایران، ترکیه، هلند، آلمان و آمریکا با قابلیت تحویل آنی در پارسدو فراهم است.

چند نمونه از استفاده پاپت (Puppet)

بسیاری از شرکت‌های بزرگ، از جمله مایکروسافت، گوگل، خدمات وب آمازون، اوراکل و رد هت از Puppet برای ساده‌سازی عملیات فناوری اطلاعات خود استفاده می‌کنند. پاپت همچنین توسط بسیاری از مشاغل کوچک و متوسط استفاده می‌شود که می‌خواهند عملیات فناوری اطلاعات خود را بدون سرمایه گذاری در یک راهکار نرم افزاری پرهزینه خودکار کنند.

بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE)

بورس نیویورک (NYSE) بزرگترین بورس اوراق بهادار جهان است که شرکت‌های پیشرو جهانی در آن معامله می‌شوند.
NYSE به سیستم‌های پیچیده‌ای برای حفظ یک محیط تجاری امن، قابل اعتماد و کارآمد نیاز دارد. برای اطمینان از عملیاتی و به روز ماندن این سیستم‌ها، NYSE به پاپت روی آورده است.
NYSE از پاپت برای خودکارسازی استقرار، پیکربندی و مدیریت زیرساخت خود استفاده می‌کند که شامل برنامه‌هایی مانند پایگاه‌های داده، وب سرورها و سیستم های مانیتورینگ می‌شود. با پاپت، NYSE می‌تواند به سرعت سیستم‌های جدید را مستقر یا تغییرات سریع و کارآمد را در چندین ماشین ایجاد کند.
علاوه بر این، Puppet یک پلت فرم با کاربری آسان برای یکپارچه سازی سیستم با سایر برنامه‌ها و سرویس‌ها فراهم می‌کند. در نهایت، Puppet مانیتور بر زیرساخت‌های خود را در real-time آسان می‌کند و اطمینان می‌دهد که همه سیستم‌ها ایمن و مطابق با استانداردهای صنعتی هستند.

بانک دی بی اس (DBS Bank)

بانک دی بی اس یک شرکت بانکداری و خدمات مالی چندملیتی است که دفتر مرکزی آن در سنگاپور قرار دارد.
بانک DBS به روشی کارآمد برای مدیریت پیکربندی امنیتی زیرساخت خود نیاز داشت تا با تهدیدات امنیتی روزافزون و الزامات انطباق همگام شود. آنها Puppet Enterprise، یک پلتفرم زیرساخت به عنوان کد (IaC) را برای رفع این نیاز به کار گرفتند.
با Puppet Enterprise، بانک DBS می‌تواند به سرعت و به راحتی سیاست‌های امنیتی جدید را در تمام سیستم‌های خود مستقر کند که به آنها کمک می‌نماید تا زمان لازم برای پیکربندی و نگهداری زیرساخت خود را کاهش داده و اطمینان حاصل کنند که تمام کنترل‌های امنیتی به روز و مطابق با الزامات نظارتی هستند.

ترانسوربان (Transurban)

Transurban، یک اپراتور پیشرو در جاده‌های عوارضی در استرالیا، Puppet را برای ساده سازی توسعه چت‌بات خدمات مشتری خود به کار گرفت.
استفاده از Puppet به Transurban اجازه داد تا به سرعت و کارآمد چت‌بات خود را در چندین پلتفرم وب و برنامه‌های تلفن همراه مستقر کند. ترانسوربان از Puppet استفاده می‌کند زیرا آنها را قادر می‌سازد تا به راحتی تمام اجزای لازم را برای پیکربندی چت‌بات را پیگیری کنند.
علاوه بر این، Transurban توانست با استفاده از Puppet روند DevOps خود را به میزان قابل توجهی سرعت بخشد که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا به سرعت تغییراتی ایجاد کرده و ویژگی‌های جدید را با حداقل تلاش و زمان به کار گیرند.

جمع‌بندی

Puppet در DevOps برای خودکارسازی مدیریت زیرساخت استفاده می‌شود و شرکت‌ها را قادر می سازد تا برنامه‌های خود را به طور موثر و سریع مدیریت، پیکربندی و استقرار دهند و یک پلتفرم یکپارچه برای تیم‌های فناوری اطلاعات برای مانیتور، ردیابی و خودکارسازی تغییرات در زیرساخت فراهم می‌کند.
Puppet با خودکار کردن کارهای تکراری مانند استقرار برنامه، مدیریت پیکربندی، هماهنگی سرویس‌ها و مدیریت کلی سیستم به تیم‌های DevOps کمک می‌کند. همچنین به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت مشکلات زیرساخت خود را شناسایی و حل کنند و همچنین قابلیت اطمینان و عملکرد سیستم را حفظ کنند.

علاوه بر این، Puppet به تیم ها کمک می کند تا مطمئن شوند که سیستم هایشان ایمن و مطابق با استانداردهای صنعتی است.
به دلیل انعطاف پذیری و مقیاس پذیری آن، سازمان‌ها به طور فزاینده‌ای Puppet را برای اتوماسیون DevOps اتخاذ می‌کنند که به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت برنامه‌ها را در محیط‌های مختلف، از جمله ابرهای عمومی، ابرهای خصوصی و دیتاسنترهای on-premises  مستقر کنند.

اگر به دنبال راهی برای ساده کردن فرآیندهای مدیریت فناوری اطلاعات خود هستید، Puppet ارزش بررسی را دارد.
 


اشتراک گذاری مقاله :

نظرتون برامون مهمه شما اولین نظر رو بنویسید