مصرف سخت افزاری در هاست اشتراکی

مصرف سخت افزاری در هاست اشتراکی

در سرور های اشتراکی لینوکس از سیستم عامل پیشرفته و حرفه ای Cloudlinux استفاده می شود که به هر وب سایتی منابع مشخصی از پردازنده و حافظه سرور را همانند یک سرور مجازی کوچک تخصیص می دهد. با بررسی مصرف سخت افزاری در هاست های اشتراکی در این مقاله همراه شما هستیم.

 


محیط سبک مجازی یا LVE چیست؟

 LVEیک تکنولوژی ایزولاسیون است که ظرفیت و کیفیت سرور را افزایش میدهد. با این تکنولوژی می توان منابع سرور (CPU,I/O,Memory) را برای هر کاربر محدود کرد به طوری که در سرورهای اشتراکی نظارت و کیفیت به مقدار زیادی رشد خواهد کرد.

با استفاده از این تکنولوژی می توان مانع آن شد که یک سایت با مصرف زیاد خود سرور اصلی را کند و یا از دسترس خارج نماید ، همچنین به شناسایی سایتهای پر مصرف کمک می کند تا بتوان به این مشتریان سرویسی باکیفیت و متناسب با نیازشان را پیشنهاد داد.

 

 

Resource Limit Is Reached

The website is temporarily unable to service your request as it exceeded resource limit. Please try again later.

 

یکی از سوالات رایج وبمسترها در دوره‌های زمانی گوناگون می تواند این باشد که "چرا سایت من کند است؟"  یا اینکه "خیلی وقتها سایت به شکل فوق‌العاده ای سریع و خوب لود میشه ولی گاهی اوقات نمیدونم چی میشه که سایت میمیره !"

نگاه روشن پارس برای این منظور ابزاری در اختیار مشتریان خود قرار میدهد تا بتوانند میزان مصرف سخت افزاری سایت خود را در بازه های مختلف زمانی از 10 دقیقه گذشته تا 30 روز قبل را مشاهده و آنالیز کنند.

CPU Usage

این قسمت حداکثر منابع CPU اختصاص داده شده به هر کاربر است و زمانی که سایت به حداکثر میزان مجاز مصرف CPU رسیده باشد پروسس‌های جدید باید منتظر تکمیل پروسس های قدیمی‌تر بمانند  و این انتظار سایت را دچار اختلال و کندی کرده و از این رو می تواند خیلی مهم باشد.

Virtual Memory Usage

میزان استفاده از حافظه مجازی برای هر کاربر است.حافظه مجازی یا Virtual Memory زمانی استفاده می شود که سیستم عامل حافظه RAM کافی برای اجرای برنامه ها را در اختیار نداشته باشد. حافظه مجازی در واقع استفاده از فضای هارد دیسک موجود روی سیستم به عنوان RAM می باشد و کمبود آن میتواند موجب خطاهای " out of memory" شود.

Physical Memory Usage

میزان استفاده از حافظه فیزیکی در حقیقت مقدار مجاز برای هر کاربر در استفاده از حافظه فیزیکی (واقعی) سرور می باشد که اگر این مقدار برای کاربری به حداکثر مجاز برسد خطاهای مربوط به کمبود رم روی سایت نمایان خواهد شد.

Input/Output Usage

مقدار مصرف I/O  در واقع توان عملیاتی کاربران را کنترل می کند که بر حسب KB/s محاسبه می شود.عملیاتهای بزرگی مانند بکاپ گیری یا dump کردن  دیتابیس و .. اگر مصرف این بخش را به حداکثر برساند موجب کندی و یا اختلال در سایت خواهد شد.

Entry Processes

Entry Processes تعدادی از فرآیندهای مجاز به اجرا در یک زمان است ، این فرآیندها میتواند لود شدن صفحات ،ارتباط با دیتابیس و … باشد این مقدار نباید با بازدید اشتباه گرفته شود و باید بدانیم  تا درخواستی به php ارسال نشده این مقدار تغییر نخواهدکرد. اگر Entry Processes به حداکثر مقدار مجاز خود نزدیک شود می تواند موجب کندی و یا اختلال در تمامی پروسسهای در حال فعالیت سایت گردد .

Processes

تعداد کل فرآیندهای مجاز است.اگر این مقدار به حداکثر مجاز نزدیک شود نیازهای اضافی پردازنده نادیده گرفته خواهد شد و به احتمال زیاد خروجی سایت خطای 503 نمایش داده می شود.

Faults

این بخش زمانهایی را نشان میدهد که سایت شما به دلیل یکی از محدودیت های فوق دچار خطا شده است. شرایط ایده آل این است که خطاها همیشه 0 باشد و هر خطا در حقیقت یک نشانه بد برای فعالیت سایت شما است ،چرا که متوجه می شویم که سایت شما منابع لازم و متناسب با نیاز خود را ندارد.

 

مصرف طبیعی

در تصویر زیر نمونه کاربری را مشاهده میکنیم که سایت او در چارچوب منابع تخصیص داده شده به خوبی فعالیت میکند:

مصرف نرمال

 • مشاهده می شود که CPU هرگز بیش از 75% مقدار مجاز مصرف نشده است.
 • میزان استفاده از حافظه مجازی و حافظه حقیقی به خوبی و همواره کمتر از سقف مجاز می باشد.
 • مقدار مصرف Input/Output هرگز بیش از نیمی از مقدار مجاز نشده است.
 • Entry Process  و  Processesهر دو در میزان مجاز هستند و این دلیل خوبی برای اثبات این نکته است که خیلی از فرآیندها ممکن است  کسری از ثانیه طول بکشد.
 • در نهایت مشاهده می شود که خطایی وجود ندارد.
 • این وبسایت مشکل خاصی در مرزهای تعریف شده سخت افزاری ندارد و در حال فعالیت طبیعی و نرمال است.

 

مصرف بیش از حد (سوء استفاده)

در تصویر زیر نمونه ای از سایت رامشاهده میکنید که در حال استفاده بیش از حد از منابع سخت افزاری سرور می باشد:

مصرف بیش از حد

 • مشاهده می شود که این سایت تقریبا همیشه  در حال استفاده از 100% مقدار CPU  در دسترس است،این امر سبب میشود تا پروسس های دیگر در انتظار پردازش بمانند و سایت کند خواهد شد.
 • نمودار 24 ساعت گذشته نشان می دهد که سایت در حال استفاده مجاز از حافظه‌ مجازی و حافظه حقیقی است در حالی که نمودار 7 روز قبل نشانه های روشنی در اختیارمان می گذارد که این سایت به دفعات از تمام حافظه موجود استفاده کرده و یقینا خطاهای مربوط به حافظه برای بازدیدکنندگان آن نمایش داده شده است .
 • مصرف Input/Output چند بار در روز از سقف مجاز فراتر رفته و این امر به طور یقین تمامی فرآیندهای موجود در سایت را با کندی مواجه خواهدکرد.
 • Entry Process  و  Processesهر دو در میزان مجاز هستند و سایت در این بخش هیچ مشکلی ندارد.
 • در نهایت در بخش خطاهای هفتگی شاهد خطایی هستیم : 15,946 vMem (Virtual Memory) errors
 • بدیهی است که این سایت از کمبود CPU ، Ram و محدودیت  I/O  رنج می برد و باید به فکر ارتقای منابع سخت افزاری باشد.

 

در شرکت نگاه روشن پارس  10 درصد پردازنده و 1 گیگابایت حافظه برای هر وب سایت در نظر گرفته شده است  یعنی چیزی حدود یک دهم کل منابع یک سرور که مسلما خیلی بیشتر از منابع خریداری شده توسط کاربر است.این تنظیمات با صرف هزینه ای مضاعف برای خرید سیستم عامل cloudlinux بر روی سرورهای اشتراکی لینوکس انجام می شود تا کاربر نتواند با اشتباهات برنامه نویسی و استفاده بیش از حد منابع سرور موجب کندی و ناپایداری سرور و سایر مشتریان میزبانی شده روی آن سرور گردد.

 

برای استفاده از این بخش در سرورهای اشتراکی نگاه روشن پارس  ابتدا وارد دایرکت ادمین سایت خود شده ، بعد روی مصرف سخت افزاری کلیک نمائید

سپس برای مشاهده نموارها به همراه جزئیات بیشتر روی عبارت [Details] کلیک کرده و منتظر بمانید تا صفحه به طور کامل لود شود

 

 

نمودارها به شکل زیر قابل مشاهده است ،میتوانید بازه زمانی را انتخاب کنید (بازه‌های زمانی از 10 دقیقه قبل ،  24 ساعت قبل و حتی 30 روز قبل قابل دسترس است) ، حال عملکرد سخت افزاری سایت را بررسی کنید.