ویژگی های جدید Ubuntu 20.04

ویژگی های جدید Ubuntu 20.04


Ubuntu 20.04 LTS آخرین نسخه منتشر شده از Ubuntu است. این نسخه با تغییرات بسیار زیبا و ویژگی های جدید زیادی منتشر شده است. در این مطلب قصد بررسی بسیاری از ویژگی های این نسخه را داریم.


ابتدا از Ubuntu Installer شروع می کنیم:

در Installer  Ubuntu 20.04 تغییراتی داریم. اولین مورد بررسی دیسکها و رسانه نصب به منظور error checking است، که Installer آن را انجام میدهد. در صورتی که خطایی یافت نشد Ubuntu 20.04 LTS می تواند شروع به نصب کند. این ویژگی به ما کمک می کند تا از بسیاری از مشکلاتی که در نسخه های پیشین در حین نصب به آنها بر میخوردیم جلوگیری شود.

Installation Wizard  در نسخه جدید مجدد طراحی شده است. Ubuntu 20.04 LTS دارای چند انتخاب برای حالت پیشرفته نصب است. ویژگی های پیشرفته Advanced در صورتی که قصد حذف یا خالی کردن دیسک برای نصب Ubuntu روی کامپیوتر را دارید.

از قسمت پیشرفته می توانید اقدام به نصب Ubuntu بر پایه LVM کنید. همچنین می توانید از فایل سیستم  ZFS نیز استفاده کنید. اگر چه این فایل سیستم هنوز در مرحله آزمایش است اما می توانید آن را امتحان کنید. در صورتی که از LVM استفاده کنید می توانید نصب را رمز نگاری کنید تا امنیت افزایش یابد.

صفحه لاگین جدید

صفحه لاگین GDM  روی Ubuntu 20.04 مجدد طراحی شده است که بسیار واکنشگرا است.

انتخاب یوزر در GDM Login Screen:

ورود پسورد در GDM Login Screen:

طراحی جدید صفحه قفل

صفحه قفل یا Lock Screen در Ubuntu 20.04 نیز دارای طراحی جدیدی است. دیگر نیازی به کلیک کردن و کشیدن نشانگر به سمت بالا نیست، تنها با یک کلیک وارد صفحه کارتان خواهید شد. همچنین این صفحه بسیار واکنشگرا تر از قبل است.

رابط کاربری صفحه قفل GDM

رابط کاربری ورود پسورد در صفحه قفل GDM

پس زمینه های جدید

اولین چیزی که نظرتان را پس از لاگین به محیط Ubuntu 20.04 جلب می کند تصاویر پس زمینه جدید است.

Ubuntu 20.04 LTS با دسته ای جدید از تصاویر پس زمینه عرضه شده است:

تغییرات رابط کاربری و پیشرفت در کارایی

Ubuntu 20.04 LTS به همراه GNOME 3.36 عرضه شده است، پس تغییرات زیادی با نسخه جدید GNOME وجود خواهد داشت. در حال حاضر رابط کاربری پوسته GNOME بیشتر از همیشه واکنشگراست.

Ubuntu 20.04 LTS به صورت پیشفرض از رنگ بندی، تم و همچنین آیکون های جدیدی استفاده می کنند.

 

آیکون فولدرها در Ubuntu 20.04 LTS:

آیکون نرم افزارها در Ubuntu 20.04 LTS

آیکون نرم افزارها در Ubuntu 20.04 LTS

Ubuntu 20.04 LTS دارای سه رنگ بندی است. روشن، تیره و استاندارد. حالت پیشفرض روی رنگبندی استاندارد قرار دارد.

 

حالت مزاحم نشوید (Do Not Disturb)

وقتی نمیخواهید که هیچگونه notification حواستان را پرت کند می توانید حالت Do Not Disturb را از منوی notificationها فعال کنید.

 

Kernel جدید

Ubuntu 20.04 LTS با Kernel لینوکس 5.4 عرضه شده است.

 

کرنل لینوکس ۵.۴ بسیاری ویژگی ها و پیشرفتهای جدید دارد.

این کرنل پشتیبانی از پردازنده های رایزن AMD را بهبود بخشیده، پشتیبانی از AMD Navi 12 و 14 را اضافه کرده است. فایل سیستم exFAT را پشتیبانی می کند، درایورهای شبکه Realtek RTL8125 را نیز پشتیبانی می کند و همچنین پشتیبانی XFS را نیز بهبود بخشیده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به Changelog کرنل ۵.۴ لینوکس مراجعه کنید.

 

حذف اپلیکیشن آمازون

بسیاری از کاربران Ubuntu از بودن اپ آمازون به صورت پیش فرض روی این سیستم عامل ناراضی بودند. در نتیجه Canonical نظر Ubuntu را مد نظر قرار داد و این اپ را از حالت پیشفرض Ubuntu حذف کرد.

 

Ubuntu Software Center یک اسنپ اپ است

Ubuntu Software Center تبدیل به یک snap App روی Ubuntu 20.04 LTS شده است.

 

 

برخی از برنامه های پیش فرض روی Ubuntu 20.04 LTS

 

GNOME Terminal

 

فایل منیجر Nautilus روی Ubuntu 20.04 LTS

 

مرورگر Mozilla Firefox

 

برنامه ایمیل Mozilla Thunderbird

 

نرم افزار مانیتور سیستم    System Monitor

 

نتیجه گیری:

Ubuntu 20.04 LTS با ویژگی ها و پیشرفتهای بسیاری معرفی شده است. UI بسیار ظاهر بهتری نسبت به گذشته دارد و واکنشگرایی بالای این UI بسیار خوب و دلچسب است. پیشنهاد میکنیم که حتما این نسخه را هرچه زودتر تست کنید.