Raspberry Pi Compute Module 4 با فرمی جدید

Raspberry Pi Compute Module 4 با فرمی جدید

Raspberry Pi Compute Module 4 با فرم جدیدی معرفی می شود. در حالت جدید رزبری تصمیم بر حذف SO-DIMM گرفته و آن را با کانکتور جدید و متراکم تری جایگزین کرده است. با ما در بررسی این مدل همراه باشید..

 


دستگاه Raspberry Pi Compute Module 4 دارای برد الکترونیکی بزرگی است و می تواند تمامی کارایی های مورد نیاز توسعه دهندگان را فراهم کند. کاربری از توییتر با نام TimonSKU برای دستگاه Raspberry Pi Compute Module 4 برد حملی طراحی کرده که شما را به یاد شکل و آرایش دستگاه Arduino Uno R3 می اندازد.

Piunora  یک برد حمل است که خروجی های GPIO، HDMI، USB و اتصال برق را از سیستم Broadcom و روی چیپ SoC  برای استفاده فراهم می کند به طوری که ممکن است فکر کنید یک Raspberry Pi عادی است اگرچه در فرم فکتور Arduino Uno R3/ Adafruit Metro  آرایش داده شده است.

Piunora درگاه HDMI با سایز نرمالی ارائه می کند که رزولوشنی تا 4K و فریم 60 را پشتیبانی می کند. همچنین درگاه USB C برای انتقال داده و برق را نیز فراهم می کند. همچنین یک درگاه USB و یک اتصال Qwiic برای دستگاههای Stemma QT.  اگرچه GPIO اعداد بزرگی را به ما نشان می دهد اما تمامی پینهای حاضر روی مدل های Raspberry Pi را ندارد. در هر حال ما همچنان ۶ ورودی آنالوگ داریم که از طریق چیپ MCP3008 ADC ارائه شده اند، موردی که در Raspberry Pi وجود ندارد.

جذابترین بخش این بورد در قسمت زیرین آن است. وقتی به زیر Piunora نگاهی بیندازیم رابط PCIe M.2 را خواهیم دید که به ما اجازه استفاده از حافظه های فوق سریع NVMe  و یا افزونه های واحد پردازش مرکزی Google Coral Tensor را می دهد. ویژگی سرگرم کننده ی ۴ دیود APA102 RGB LED نیز وجود دارد که قابل کنترل توسط Adafruit CircuitPython Library است.

گفتنی است این اولین قدم TimonSKU در ساخت بردهای حمل نیست. در نوامبر ۲۰۲۰ او اولین برد حمل کننده ی Compute Module 4 را ساخت. یک اقدام کاملا ساده با استفاده از یک لایه مسی و لحیم دستی. در حال حاضر قیمتی برای Piunora تعیین نشده است اما Timon امیدوار است که بتواند این برد را به عنوان سخت افزار تایید شده ی متن باز (OSHW) عرضه کند تا هر کسی بتواند آن را دریافت و شخصی سازی نماید.