Arch linux چیست؟

Arch linux چیست؟

Arch Linux سیستم عاملی بر پایه توزیع GNU/Linux است که به صورت مستقل برای کاربردهای عمومی توسعه داده شده است. توسعه این سیستم عامل بر روی سادگی،خلوت تر بودن و خوانایی کد تمرکز دارند.


آرچ لینوکس به عنوان یک سیستم عامل مینیمال نصب می شود و کاربر می تواند بسته به نیازهای خودش پکیج های مربوطه و تنها مختص به نیازهای خود را نصب کند. ابزارهای تنظیمات رابط گرافیکی یا GUI به صورت رسمی ارائه نمی شود و بسیاری از تنظیمات سیستمی از روی shell با ویرایش فایلهای txt انجام می گیرد.

 

Arch از پکیج منیجر خود به نام Pacman استفاده می کند که پکیجهای ساده ی باینری را با روش سیستم ساخت پکیج آسانی به هم متصل می کند. این به کاربران اجازه می دهد تا به سادگی پکیجها را مدیریت و شخصی سازی کنند. از پکیج منیجرهای رسمی Arch تا پکیج منیجرهای 3rd party نصب شده توسط کاربر. سیستم منبع یا رپو به کاربران اجازه می دهد تا نگهداری و ساخت اسکریپت ها، پکیجها و منابع خود را بسیار ساده تر کنند تا بتوانند به بزرگ تر شدن جامعه ی این سیستم عامل کمک کنند.

پکیچ پایه ی Arch مینیمال در مخزن هسته وجود دارد. به علاوه، در حالت رسمی، جامعه و آزمایش مخازن یا رپو ها پکیجهای بسیار با کیفیتی را به منظور فراهم سازی نیازهای نرم افزاری شما ارائه می کنند. آرچ لینوکس همچنین ویژگی AUR یا مخزن کاربر آرچ لینوکس را ارائه می کند که شامل بیش از ۴۹۰۰۰ اسکریپت نوشته شده به منظور کامپایل پکیج های قابل نصب با استفاده از منبع Arch Linux makepkg application است.

Arch Linux از سیستم rolling release استفاده می کند قابلیتی که به ما اجازه می دهد با یک بار نصب برای همیشه قابلیت ارتقا داشته باشید. دیگر عملا نیازی به نصب مجدد سیستم عامل نخواهید داشت و تنها کافی است با یک دستور سیستم Arch را کاملا آپدیت کنید.

 

نتیجه گیری:

Arch Linux یک سیستم عامل بسیار همه فن حریف است که در عین حال دارای طراحی توزیع ساده ایست تا برای کاربران جدی لینوکس گزینه مناسبی باشد. سادگی در مدیریت و قدرتمند بودن، این سیستم عامل آن را گزینه ی مناسبی برای استفاده در سرورها و کارگاهها می کند.